by Dutchy » Fri Sep 08, 2017 3:57 pm
MACCA’S LEAGUE TEAMS – WEEK 2 FINALS
Published on: Sep 07 2017 | Author: Zac Milbank |
Share
SHARE
Click here to view the teams for Sunday’s First and Second Semi-Final to be played at the Adelaide Oval on Sunday September 10.
Sturt will tackle Central District in the First Semi-Final from 12.10pm before the Eagles and Port Adelaide battle for a Grand Final berth in the Second Semi-Final from 3.10pm.
Both games will be telecast live on Channel 7 and SANFL Digital Pass.
MACCA’S LEAGUE
Sunday September 10
First Semi-Final
Sturt v Central District (Adelaide Oval) – 12.10pm
Live on Channel 7
Live video stream at digitalpass.sanfl.com.au | Live radio & scores at SANFL Website & App
STURT
Sturt has regained a star midfielder for its must-win clash against Central on Sunday.
Former Crow Aidan Riley has been named on the extended interchange bench in the Double Blues’ 23-man squad.
Riley was a late withdrawal for the Qualifying Final with a neck injury but has trained well enough to be included to face the Bulldogs.
He has been joined by big man Henry Voigt, who is also one of the five players on the extended interchange.
Voigt’s presence provides coach Marty Mattner with an extra tall option should he wish to tackle the Central ruck tandem of Darcy Fort and Jack Hannath.
Running defender Guy Page will play his 100th Macca’s League game after lining up in 99 in succession since his debut in Round 1 2013.
F: Osborn, Beard, Hansen
HF: Dodd, M. Evans, Hone
C: Slimming, Battersby, Crocker
HB: Colquhoun, Stephens, Sumner
B: Page, F. Evans, Gilfoy
R: Read, Kirkwood, P. Wilson
INT: Sutcliffe, Harms, McMahon, Voigt, Riley
IN: Riley, Voigt
CENTRAL
Central District could spring a selection shock for its clash with Sturt on Sunday.
Nuriootpa teenager Cooper Dahms – aged just 18 – is one of three players called into the 23-man squad to potentially replace Kyle Presbury.
Presbury accepted a one-match ban from the SANFL Incident Review Panel for a dangerous tackle in the Elimination Final.
Key forward Connor McLean and goalsneak Josh Richardson have also been named on the five-man extended interchange bench.
F: T. Schiller, Butcher, Habel
HF: Jenner, Hannath, Glenn
C: Milne, Holman, Goodrem
HB: Hanna, Stephenson, Barmby
B: Haydon, F. Fort, Llewellyn
R: D. Fort, J. Schiller, Jansen
INT: Dahms, Hoskin, McLean, Richardson, Waldhuter
IN: Dahms, McLean, Richardson
OUT: Presbury (suspension)
Second Semi-Final
Eagles v Port Adelaide (Adelaide Oval) – 3.10pm
Live on Channel 7
Live video stream at digitalpass.sanfl.com.au | Live radio & scores at SANFL Website & App
EAGLES
Woodville-West Torrens has welcomed back veteran Paul Stewart for its clash with Port on Sunday.
Sidelined by a broken thumb, the former Power defender is one of three inclusions to the Eagles’ 23-man squad.
Stewart has been joined by ruckman Marc Borholm and utility Ethan Haylock, with all three players named on the extended interchange.
Defender Joe Heinjus is the unlucky omission at this stage, with two more to be trimmed from the squad before the bounce.
F: Gaffney, Wundke, Johansen
HF: Petrenko, J. Hayes, Rowland
C: Hall, Lewis, Boyd
HB: Allmond, Thompson, Comitogianni
B: Sinor, Giuffreda, Goldsworthy
R: West, N. Hayes, Poole
INT: McGregor, Stewart, Firns, Borholm, Haylock
IN: Stewart, Borholm, Haylock
OUT: Heinjus
PORT
Port Adelaide is set to make two forced changes for its contest against the Eagles on Sunday.
Speedy Jarman Impey has been recalled to the Power’s line-up to face West Coast in the AFL Elimination Final on Saturday night.
He has been replaced by Aidyn Johnson, who has been named in attack while Nathan Krakouer returns from a one-match ban from the SANFL Incident Review Panel.
Krakouer will play a similar role to forward Angus Monfries, who has succumbed to a calf injury which is likely to sideline him for one match.
Power rookies Emmanuel Irra and Cameron Hewett have been added to the extended interchange bench.
If Port Adelaide is knocked out of the AFL finals by losing to West Coast, three players – Jackson Trengove, Aaron Young and Matthew Broadbent – will need to be replaced as they have not qualified for SANFL finals.
For more information about Port’s finals qualification, click here.
F: White, Trengove, Johnson
HF: Eddy, Ah Chee, Krakouer
C: Summerton, A. Young, Drew
HB: Sharrad, Lienert, Rudloff
B: Toumpas, Austin, Broadbent
R: Lobbe, Atley, Snelling
INT: Palmer, T. Gray, Hewett, Irra, R. Young
IN: Krakouer, Johnson, Irra, Hewett
OUT: Monfries (calf), Impey (AFL)
RESERVES
Saturday September 9
First Semi-Final
North Adelaide v West Adelaide (City Mazda Stadium) – 11.30am
NORTH
F: Chapman, Woolford, Corbett
HF: Wohling, C. Barns, Helyar
C: Crompton, Appleton, Woodcock
HB: Boles, Wharton, G. Thring
B: Rogers, Driscoll, Virgin
R: Sweet, De Leonardis, Nixon
INT: Aplin, Denham, Matsouliadis, Slee, Szekely
WEST
Waite, Head, Anderson, Klemke, Pillion, Peter, Carger, J. Evans, L. Ryan, I. Johnson, Inglis, Majok, Holliday, O. Johnson, Scott, Vassallo, Halkias, Fairlie, J. Ryan, J. Stevens, Lynch, L. Evans, Bottin.
Second Semi-Final
Port Adelaide v Sturt (City Mazda Stadium) – 2.10pm
PORT
Anyang, Baron, Biemans, Bell, Corcoran, Cooper, Coxon, Drummond, Ginever, Hampton, Hawkins, Harris, Mahney, Miller, Morgan, Proude, Reynolds, Roads, Ross, Wanganeen, Zavryl.
STURT
F: Kennedy, Samblich, Hayden
HF: Penfold, Ballard, Houlahan
C: Coulson, Wildman, Veale
HB: Carey, Moriarty, D. Wilson
B: Edmonds, Zerk-Thatcher, Haren
R: Fahey-Sparks, Thiele, Crowden
INT: Campbell, Applebee, Hadden, Telford, Musolino
TORRENS UNI CUP UNDER-18
Friday September 8
Preliminary Final
South Adelaide v Sturt (Football Park) – 6.40pm
SOUTH
Beenham, Sampson, Irra, Illingworth, Penn, Arnold, Rucker-Cook, Mayes, Bogle, Bruce, Fitt, Whitbread, Daniels, Davies, Manuel, Coleman, Colwell, Sowter, Wilkinson, McGree, Kreuger, Snelling, Elmes, Douglass, Bradford, Sparrow, Steele, Lawrie, Carapetis.
STURT
F: Ortiz, Munn, Woollard
HF: Bedford, Coombe, Lewis
C: Voss, Trenorden, Weidenhofer
HB: Illman, Coomblas, Lines
B: Grivell, Grieve, Fielke
R: Mitchell, Hone, Hargreaves
INT: Lochowiak, Allan, Parker-Boers, Grundy
EMG: Trevorrow, Welsby, Longden, Spencer, McEntee, Shute